Diófogyasztás és a férfi termékenység

Egy 2024-es szisztematikus áttekintés és metaanalízis szerint a diófélék napi fogyasztása javíthatja a hímivarsejtek minőségét.

A meddőség a 12 hónapnyi rendszeres, védekezés nélküli nemi élet után sem bekövetkező terhességet jelenti, ami a párok több mint 10%-át érinti világszerte, mely gyakran ismeretlen eredetű.

Mivel az asszisztált reprodukciós technológiák költségesek és nem mindenki számára elérhetők, kimondottan fontos lehet az életmód és étrendi tényezők szerepének vizsgálata a nemzőképesség javításában.

A diófélék, beleértve a mandulát és a mogyorót, gazdag forrásai az omega-3 zsírsavaknak, antioxidánsoknak, vitaminoknak és ásványianyagoknak, melynek köszönhetően a diófélék gyulladáscsökkentő és a hímivarsejtek termelődését támogató hatással bírhatnak, ezért egy 2023-ban kiadott tanulmánynak az volt a célja, hogy a témában elvégzett tanulmányok eredményeit összesítse.

A szakirodalmi áttekintés négy kutatás eredményeit összegezte, melyekben 875 alany vett részt. A négy beválasztott vizsgálatból két tanulmány megfigyeléses tanulmány volt, kettő pedig kontrollcsoportos vizsgálat.

A metaanalízis a két randomizált, kontrollált vizsgálatra épült, melyekben egészséges férfiak napi 60–75 g diófélét fogyasztottak 12–14 héten át.

A dióféléket tartalmazó étrendi intervenciók hatására lényegesen nőtt a spermiumok mozgékonysága, vitalitása és morfológiai épsége, azonban a spermiumok koncentrációjára vonatkozó eredmény nem érte el a statisztikai szignifikancia határát, tehát ez a hatás nem számít lényegesnek.

Az egyik beválasztott vizsgálat csökkent DNS-fragmentációt is megfigyelt a dióféléknek köszönhetően, amely a hímivarsejtek minőségének javulását jelenti.

Ezzel szemben az alacsony diófogyasztást vizsgáló megfigyeléses kutatások nem mutattak ki egyértelmű kapcsolatot a dióbevitel és termékenység között, azonban az alanyok átlag diófogyasztása mindössze 10 g/nap körül volt.

A diófélék javíthatják a spermiumok membránjának zsírsavösszetételét, antioxidáns kapacitását, csökkenthetik az oxidatív stresszt, és prebiotikus hatásuk révén támogathatják az inzulinérzékenységet, mely mind hozzájárulhat a termékenység javításához.

Az elemzett kontrollált tanulmányokban egészséges férfiakat vizsgáltak, ezért további jó minőségű adatokra van szükség meddőségi problémákkal küzdő egyéneknél.

Cikkreferátum szerzője: Jankó Róbert

INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve

6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.

  • Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
  • 6 pilléres rendszer
  • Nemzetközileg akkreditált
  • 68 db szakirodalmi citálás
  • PDF formátum
  • Bármilyen eszközön olvasható
  • 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
  • Gyakorlati tippek és tanácsok
  • Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára

Hivatkozások

Barbara R Cardoso, Izabella Fratezzi, Nicole J Kellow, Nut Consumption and Fertility: a Systematic Review and Meta-Analysis, Meta-Analysis  Adv Nutr. 2024 Jan;15(1):100153.  doi: 10.1016/j.advnut.2023.100153. Epub 2023 Nov 17., PMID: 37977328

Ajánlott szakmai cikkek