Serdülőkorban is működik: a magas intenzitású intervallum edzés beiktatása a testnevelés órákba hatékony módszernek bizonyult a testösszetétel és fittség javításában

Egy spanyol, 8-hetes, randomizált, kontrollált vizsgálatban összehasonlították a SIT és HIIT hatásait túlsúlyos és elhízott fiataloknál.

A fiatal felnőttkor eléréséig lehet megalapozni az egészséges életmódbeli szokásokat, ezért is aggasztó a gyerek- és serdülőkori túlsúly és elhízás egyre növekvő mértéke. A fizikai aktivitás hiánya ráadásul gyakoribb a túlsúlyos és elhízott fiatalok körében.

Egy spanyol munkacsoport utánajárt, hogy az intervallumedzések javíthatják-e a testösszetételt, vérnyomás- és pulzus értékeket, valamint a kardiorespiratorikus állóképességet ezen serdülőknél.

A magas intenzitású intervallum edzés (High Intensity Interval Training, HIIT) alacsony időigénye miatt is, jó lehetőséget jelenthet a mozgás bevezetésére. A HIIT-edzések felnőttkori hasznairól számos kutatás beszámolt már, azonban az intenzitás szükséges mértékéről, illetve a gyermek-, serdülőkori tapasztalatokról kevesebb információ áll rendelkezésre.

Egy murciai (Spanyolország) középiskolában egy randomizált, kontrollált, 8-hetes vizsgálathoz 45 elhízott vagy túlsúlyos diákot toboroztak. González-Gálvez (Universidad Católica de Murcia) és munkacsoportja 3 csoportba randomizálta a diákokat, akiknél heti két nap, a testnevelés óra levezető szakaszába iktatták be 12 perces gyakorlatokat:

  • sprint intervallum edzés (SIT) csoport – 6 sorozatban 60 másodperces futás (90-95% HRmax) / 60 mp pihenő (50-55% HRmax)
  • HIIT csoport – 3×2 perces futás (80-85% HRmax) / 2 perces pihenőkkel (50-55%HRmax)
  • A kontrollcsoport megtartotta a korábbi órai szokásokat.

A testösszetétel, a kardiorespiratorikus állóképesség, a vérnyomás- és pulzus értékek változását, valamint kérdőíves megítélés alapján a mozgás élvezeti értékét vizsgálták és hasonlították össze a három csoportban.

Mindkét intervallum edzési csoportban szignifikánsan javult a testösszetétel a kontroll csoporthoz viszonyítva. A HIIT-csoportban ezen felül javulás volt megfigyelhető a zsírmentes testtömegben, a vérnyomásértékekben és a maximális oxigénfelvételi képességben (VO2max).

Mindkét csoportnál nőtt, bár nem szignifikánsan, az élvezeti érték a kontrollcsoporthoz képest, és jelentősen nőtt az elégedettség. Ez utóbbi összhangban van a korábbi hasonló tanulmányokkal.

Bár a kutatásnak vannak korlátai (például a kis létszám, a hormonális és testi érettség, nemek szerinti csoportosítás hiánya), iránymutató lehet a túlsúlyos serdülők körében javasolható fizikai aktivitásban, és további vizsgálatokkal szükséges alátámasztani.

A sprint intervallum edzéssel szemben a magas intenzitású intervallum edzés hatékonyabb módszernek bizonyult. Az eredményeket érdemes figyelembe venni az oktatási intézményeknek és a testnevelő tanároknak, hogy javuljon a serdülők egészségi állapota.

Cikkreferátumot írta: Dr. Szabó Melitta

INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve

6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.

  • Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
  • 6 pilléres rendszer
  • Nemzetközileg akkreditált
  • 68 db szakirodalmi citálás
  • PDF formátum
  • Bármilyen eszközön olvasható
  • 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
  • Gyakorlati tippek és tanácsok
  • Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára

Hivatkozások:

González-Gálvez, N., Soler-Marín, A., Abelleira-Lamela, T., Abenza-Cano, L., Mateo-Orcajada, A., & Vaquero-Cristóbal, R. (2024). Eight weeks of high-intensity interval vs. sprint interval training effects on overweight and obese adolescents carried out during the cool-down period of physical education classes: randomized controlled trial. Frontiers in public health, 12, 1394328. https://doi.org/10.3389/fpubh.2024.1394328

Ajánlott szakmai cikkek