Egy metaanalízis szerint a tollaslabda és az asztalitenisz jelentősen javíthatja a látásélességet gyermekeknél. Az eredmények arra utalnak, hogy ezek a mozgásformák hatékonyan segíthetnek a rövidlátás megelőzésében és kezelésében.
A rövidlátás, másnéven myopia, világszerte egyre több gyermeket érint. Egyes becslések szerint 2050-re a világ lakosságának fele szenvedhet majd valamilyen mértékű myopiától. A kínai fiatalok körében ez az arány akár a 80%-ot is elérheti. A gyermekek egyre gyakrabban használnak digitális eszközöket tanuláshoz és szórakozáshoz, melyeknek túlzott használata, hozzájárulhat a szemromláshoz.
A fizikai aktivitásról ismert, hogy pozitív hatással lehet a szem egészségére, különösen akkor, ha közelre nézéssel járó megterhelés utáni pihenésként alkalmazzák. A rendszeres testmozgás nem csak a myopia megelőzésében lehet hasznos, hanem lassíthatja a betegség progresszióját.
Egy 2024-ben publikált tanulmány célja az volt, hogy különböző mozgásformák hatékonyságát vizsgálja és hasonlítsa össze a gyermek- és serdülőkori látásromlás megelőzésére.
A kutatók 17 különböző, korábban elvégzett, randomizált kontrollált vizsgálat eredményeit összesítették, melyekben 1840 gyermek (7–18 év között) vett részt. A vizsgálatok legalább 8 hétig tartottak, amelyekben a szabad szemmel mért látásélesség változása volt a fő vizsgálati végpont.
A vizsgálat eredményei szerint a három leghatékonyabb beavatkozás a látásélesség javítására a tollaslabda, az asztalitenisz és az egészségnevelés volt. A tollaslabda bizonyult a legeredményesebbnek, az asztalitenisz pedig a második volt.
Más testmozgás formák, mint a kosárlabda, közép- és hosszútávfutás nem mutattak statisztikailag lényeges hatást a látásélesség tekintetében.
Miért lehetnek kimondottan hatékonyak ezek a mozgásformák? A tollaslabda és pingpong során a tekintet gyakran vált a távoli és közeli fókusz között. Ez megedzi a szemekben lévő sugárizmot, amely kulcsszerepet játszik a fókuszálásban. Továbbá a gyakoribb szemmozgások javítják a szem vérkeringését és csökkentik a szemfáradtságot.
A tollaslabdára és pingpongra jellemző gyors mozgások és irányváltások stimulálják a látást, és segítenek megelőzni a rövidlátást. Ezek az adatok megerősítik, hogy a célzott, rendszeres fizikai aktivitás nemcsak a testnek, hanem a szemnek is jót tesz.
Cikkreferátumot írta: Jankó Róbert
INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve
6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.
- Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
- 6 pilléres rendszer
- Nemzetközileg akkreditált
- 68 db szakirodalmi citálás
- PDF formátum
- Bármilyen eszközön olvasható
- 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
- Gyakorlati tippek és tanácsok
- Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára
Hivatkozások:
Liu J, Lan W, Zhang D. Network meta-analysis of the efficacy of physical exercise interventions on vision health in children and adolescents. Front Public Health. 2024 Aug 29;12:1393909. doi: 10.3389/fpubh.2024.1393909. PMID: 39267655; PMCID: PMC11390692.