A társadalmi sebezhetőség és a kultúra hatása a fizikai inaktivitásra az Egyesült Államokban

A fizikai aktivitás elősegíti az egészséges hosszú életet, növeli az egészségben eltöltött életéveket és a teljes élettartamot. Az Egyesült Államokban a fizikai inaktivitás az elmúlt évtizedben riasztóan magas szinten maradt, a közegészségügyi kezdeményezések ellenére alig történt javulás. A COVID-19 járvány csak súlyosbította a helyzetet, tovább csökkentve az aktivitási szinteket.

A szabadidejükben testmozgást nem végzők magas országos arányának javítására elindítottak egy programot, a „Healthy People 2030” kezdeményezést, melynek célja, hogy 21,8%-ra csökkentse ezt az arányt.

A 2020-as felméréshez viszonyítva ez 4,3%-os javulást jelentene, és korábban azt is megfigyelték, hogy jelentős különbségek tapasztalhatók egyes megyék és régiók között.
Ross Arena és mtsai által publikált tanulmány a társadalmi sebezhetőség, a regionális kulturális hatások és a fizikai inaktivitás kapcsolatát vizsgálja, hogy azonosítsa azokat régiókat, „forró pontokat,” ahol célzott beavatkozások szükségesek.

A fizikai inaktivitás valószínűsége magasabb bizonyos társadalmi- és életkörülmény esetén, mint például a fogyatékossággal élőknél, kedvezőtlen társadalmi-gazdasági helyzetben, vagy az egészségügyi ellátáshoz való korlátozott hozzáférésnél.

Ross Arena és mtsai által publikált tanulmány célja, hogy tovább vizsgálja a társadalmi sebezhetőség és a fizikai inaktivitás előfordulásának kapcsolatát megyei szinten. Egy másik célkitűzés a kapcsolat kulturális-földrajzi elemzése az „American Nations Model” alkalmazásával. [Az „American Nations Model” egy keretrendszer, amelyben Észak-Amerikát különálló kulturális régiókra vagy „nemzetekre” osztja, amelyek közös történelmi, kulturális és ideológiai jellemzőkön alapulnak. Ezek a régiók az első telepesek hatását és értékrendjét tükrözik, amelyek az idők során formálták a helyi identitásokat, politikai preferenciákat és társadalmi viselkedéseket. Ez a modell kiemeli, hogy a történelmi települési minták miként alakítják továbbra is Észak-Amerika társadalmi és kulturális arculatát – a szerkesztő megjegyzése.]

A társadalmi sebezhetőségi index (SVI, Social Vulberability Index) nevű eszközt az Amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) dolgoztak ki, hogy könnyebben azonosíthassák azokat a közösségeket, amelyek nagyobb valószínűséggel lesznek érzékenyek a katasztrófák, közegészségügyi vészhelyzetek vagy egyéb kedvezőtlen események hatásaira. Az SVI a népszámlálási adatok felhasználásával méri a közösségek társadalmi sebezhetőségét.

Az elemzés a fizikai inaktivitás prevalenciájára, a társadalmi sebezhetőségi indexre (SVI) és az Amerikai Nemzetek modelljére vonatkozó megyei szintű adatokat kombinálta.

A tanulmány kettős válságot azonosít:

  1. a tartósan magas országos fizikai inaktivitási szintet,
  2. és a magas társadalmi sebezhetőség és fizikai inaktivitás szoros kapcsolatát bizonyos földrajzi régiókban.

A társadalmi sebezhetőség jelentősen befolyásolja a fizikai inaktivitást, különösen, ha összefüggésbe hozható a társadalmi-gazdasági státusszal és a háztartás jellemzőivel. A társadalmi sebezhetőség megoszlása az Egyesült Államokban heterogén. A déli régiókban és Alaszkában találjuk a legrosszabb értékeket, és ez jelentős területi átfedést mutat a fizikai inaktivitás prevalenciájának megoszlásával, ami e kedvezőtlen jelenségek közötti kölcsönhatásokra utal. Ráadásul ezeket a hatásokat a kulturális regionális tényezők tovább erősítik, amit az American Nations Modellel összevetve igazoltak.

A fizikai aktivitás népszerűsítésére irányuló népegészségügyi megközelítések gyakran mindenkire egyformán érvényes modellt követnek, amely az ideális aktivitási szinteket hangsúlyozza (pl. heti 150 perc mérsékelt intenzitású mozgás). Ez a megközelítés azonban figyelmen kívül hagyja a társadalmilag sebezhető csoportok nehézségeit, például a munkanélküliséget, a szegénységet és a fizikai aktivitással kapcsolatos kulturálisan meghatározott nézeteket.

Az Egyesült Államokban a fizikai inaktivitás olyan közegészségügyi válság, amely szorosan összefügg a társadalmi sebezhetőséggel és a kulturális tényezőkkel. A probléma kezelése pontosan kidolgozott stratégiákat igényel, amelyek túlmutatnak az általános üzeneteken, és figyelembe veszik a regionális és társadalmi különbségeket.

A tanulmány részletezi a módszertant, térképeken és táblázatokban összesíti az eredményeket, példát ad hasonló kutatások kivitelezésére, és felhívja a figyelmet arra, hogy a népegészségügyi kampányoknak az akadályok csökkentésére és a kulturálisan rezonáló beavatkozások előmozdítására kell összpontosítaniuk, hogy valódi előrelépést érhessünk el a fizikai inaktivitás leküzdésében.

Cikkreferátumot írta: Dr. Szabó Melitta

INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve

6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.

  • Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
  • 6 pilléres rendszer
  • Nemzetközileg akkreditált
  • 68 db szakirodalmi citálás
  • PDF formátum
  • Bármilyen eszközön olvasható
  • 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
  • Gyakorlati tippek és tanácsok
  • Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára

Hivatkozások:

Arena, R., Pronk, N. P., & Woodard, C. (2024). The Influence of Social Vulnerability and Culture on Physical Inactivity in the United States – Identifying Hot Spots in Need of Attention. The American journal of medicine, 137(2), 113–121. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2023.10.025

Ajánlott szakmai cikkek