A társas kapcsolatok hiánya növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát

Egy 2025-ben kiadott metaanalízis szerint a magány 32%-kal, a társadalmi elszigeteltség pedig 20%-kal növeli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét.

A 2-es típusú cukorbetegség világszerte népbetegségnek számít, melynek kialakulásában a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, az elhízás és a genetikai hajlam mellett bizonyos pszichoszociális tényezők is szerepet játszhatnak.

A társas kapcsolatok hiánya, beleértve a magányt és a társadalmi elszigeteltséget, egyre nagyobb figyelmet kap az utóbbi években a közegészségügyi kutatások kontextusában, hiszen több krónikus betegségekkel, mint pl. szívbetegség, stroke, demencia, is összefüggésben állt.

A Diabetes Research and Clinical Practice szaklapban, 2025-ben, megjelent szisztematikus áttekintés és metaanalízis célja az volt, hogy a magány és társadalmi elszigeteltség és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata közötti kapcsolatot vizsgálja.

A kutatásba kilenc prospektív kohorszvizsgálatot választottak be, melyekben összesen több mint 1,1 millió alany vett részt, akiknek 60,5%-a nő volt.

Az alanyok átlagéletkora 57,1 év volt.

Összesen 51 ezer kettes típusú diabétesz eset alakult ki a 10.7 éves nyomonkövetési idő alatt.

Főbb eredmények:

  • Azon alanyok között, akik magányosnak érezték magukat 32%-kal magasabb volt a cukorbetegség kockázata.
  • A társadalmilag elszigetelt személyeknél 20%-kal magasabb volt a kockázat.

Mindkát esetben a megfigyelt eredmények statisztikailag lényegesek voltak és a megfigyelt hatásokra nem volt szignifikáns hatással az életkor, testtömeg index, fizikai aktivitás, és más fontos rizikófaktorok. Ez azt jelenti, hogy az eredmények ezen tényezőktől függetlenek voltak.

A szerzők szerint a társas kapcsolatok hiánya biológiai, pszichológiai és viselkedést módosító útvonalakon keresztül hathat a metabolikus egészségre. A krónikus stressz, depresszió és gyulladásos válaszreakciók emelkedett kortizolszinthez vezetnek, amely hozzájárulhatnak a glükóz-anyagcsere károsodásához és az inzulinrezisztenciához.

Emellett a magány és elszigeteltség gyakran párosul olyan egészségtelen szokásokkal, mint a kevesebb mozgás, rossz étrend, és dohányzás, amelyek tovább növelhetik a kettes típusú diabétesz kockázatát.

Cikkreferátum szerzője: Jankó Róbert

INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve

6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.

  • Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
  • 6 pilléres rendszer
  • Nemzetközileg akkreditált
  • 68 db szakirodalmi citálás
  • PDF formátum
  • Bármilyen eszközön olvasható
  • 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
  • Gyakorlati tippek és tanácsok
  • Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára

Hivatkozások

Yasmin Ezzatvar, Óscar Caballero, Daniel Duclos-Bastias, Rodrigo Yáñez-Sepúlveda, Antonio García-Hermoso, Loneliness and social isolation as risk factors for type 2 diabetes onset: A systematic review and meta-analysis, Diabetes Res Clin Pract. 2025 May:223:112124.  doi: 10.1016/j.diabres.2025.112124. Epub 2025 Mar 22., PMID: 40122178

Ajánlott szakmai cikkek