Egy kontrollált klinikai vizsgálat szerint a mindössze napi 5,5 órás alvás jelentősen rontja a glükóztoleranciát és az inzulinérzékenységet.
A nyugati életmód egyik kevésbé ismert, de annál jelentősebb kockázati tényezője az alváshiány. Míg a helytelen táplálkozás és a mozgáshiány szerepe jól ismert a 2-es típusú cukorbetegség és inzulinrezisztencia kialakulásában, egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a krónikusan alváshiány, amely a rendszeres 6 óránál kevesebb alvásidőt jelenti, hozzájárulhat az anyagcserezavarokhoz.
Ezt a hipotézist vizsgálta egy randomizált vizsgálat, melynek eredményeit 2009-ben közölték.
A tanulmányban 11 egészséges, ülő életmódot folytató felnőtt vett részt, akik átlag életkora 39 év, átlag testtömeg indexe 26,5 volt. Az alanyok két 14 napos intervenciós perióduson mentek keresztül, mely során az egyikben 8,5 órát, a másikban csupán 5,5 órát aludhattak éjszakánként.
A két periódus között 3 hónap telt el, és mindkét periódus során a résztvevők szabadon étkezhettek és fizikailag inaktívak maradtak, mely a megszokott nyugati életmódi környezetet modellezte. Az intervenciók előtt és után megmérték az alanyok glükóztoleranciáját, inzulinérzékenységét, illetve hormonális válaszokait.
Eredmények:
Az ágyban töltött idő korlátozása 5,5 órára átlagosan 122 perccel csökkentette a napi alvást, és a 2 órás terheléses cukorvizsgálat során mért glükózszintet lényegesen emelte (8 vs. 7.3 mmol/L). Továbbá lényegesen csökkent az alanyok inzulinérzékenysége (szérum inzulin: 3,3 vs. 4,0 mU/l/min) is.
A kortizol és növekedési hormon szintekre nem mutatott lényeges hatást a rövidebb alvásidő, viszont a katekolamin hormonok (adrenalin és noradrenalin) szintje 17-25%-kal magasabb volt a rövid alvás során. Ezen hormonok megemelkedett szintje, főleg az éjszakai órák során, hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához.
Az eredmények azt mutatják, hogy a krónikusan rövid alvás rontja a glükóztöleranciát és az inzulinérzékenységet. A tanulmány fő limitációja a kis mintaszám, ugyanakkor a randomizáció és a keresztezett csoportos elrendezési javítja a vizsgálat megbízhatóságát.
Cikkreferátum szerzője: Jankó Róbert
INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve
6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.
- Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
- 6 pilléres rendszer
- Nemzetközileg akkreditált
- 68 db szakirodalmi citálás
- PDF formátum
- Bármilyen eszközön olvasható
- 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
- Gyakorlati tippek és tanácsok
- Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára
Hivatkozások
Arlet V Nedeltcheva, Lynn Kessler, Jacqueline Imperial, Plamen D Penev, Exposure to recurrent sleep restriction in the setting of high caloric intake and physical inactivity results in increased insulin resistance and reduced glucose tolerance, J Clin Endocrinol Metab. 2009 Sep;94(9):3242-50. doi: 10.1210/jc.2009-0483. Epub 2009 Jun 30., PMID: 19567526 PMCID: PMC2819825