Ennek a 25 éves követési idővel rendelkező kohorsz tanulmány (Atherosclerosis Risk in Communities) hipotézisének alapját egy egereken megfigyelt folyamat jelentette, ahol vízmegvonás következményeként olyan celluláris degeneratív változások mentek végbe, amelyek végső soron az öregedési folyamatok felgyorsításával jártak. (1)
Élettani alapok
A normál szérum nátrium-tartomány 135 és 146 mmol/l között van. Egészséges embernél, akinek nincs olyan betegsége, amely befolyásolja a víz- és elektrolit-egyensúly szabályozását, két fő mechanizmus aktiválódik a csökkent hidratáltságra válaszul:
- A szomjúságérzet fokozódása (a vér ozmolalitásának fokozódása miatt)
- Antidiuretikus hormon (ADH) kibocsátása
Mindkét mechanizmus a plazma tónicitása által meghatározott, amely a plazmában oldott anyagok (ezek ozmotikusan aktívak) koncentrációjától függ, ahol a nátrium és a glükóz a fő szereplők. Amikor a plazma tónicitása növekszik a csökkent vízfogyasztás miatt, aktiválódnak a vízmegtartó mechanizmusok, ideértve az ADH (vazopresszin) kibocsátását a hátsó agyalapi mirigyből, amely a vesére hatva kisebb mennyiségű, de koncentráltabb vizelet kiválasztását eredményezi.
Módszer
A résztvevők (összesen 15.752 fő) olyan 45–66 éves alanyok voltak a kutatás kezdetekor, akiknek a szérum nátrium szintjét vették alapul a hidratálási szokások jelzőjeként. Az öregedés relatív sebességének becsléséhez kiszámolták a biológiai kort (BK) korfüggő biomarkerekből és felmérték a krónikus betegségek és a korai halálozás kockázatát.
Biológiai életkor, mint biomarkerek által meghatározott tényező
15 olyan biomarkert választottak ki, amelyek több szervrendszer és folyamat működését jellemzik: 1. kardiovaszkuláris (szisztolés vérnyomás), 2. vese (eGFR, cisztatin, karbamid, kreatinin, húgysav), 3. légzőrendszeri (FEV), 4. anyagcsere (glükóz, koleszterin, HbA1c, glikált albumin, fruktózamin), 5. immunrendszeri/gyulladásos (CRP, albumin, béta-2-mikroglobulin).
Kizáró tényezők
- Plazma glükózszintje > 140 mg/dL (a hiperglikémia, bár dehidratációt okoz, a szérum nátriumszintjének csökkenéséhez vezet)
- Elhízás → BMI > 35 kg/m² (megváltoztatja a testfolyadékok eloszlását és növeli a szérum nátriumszintjét)
- Vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket szedők (ezek megváltoztatják a szisztolés vérnyomás értékét és az összkoleszterin szintet, holott ezek is fontos biomarkerek).
Az elemzésben négy fő degeneratív betegséget vizsgáltak: szívelégtelenség, demencia, krónikus tüdőbetegség és stroke. Az érzékenységi elemzéshez további betegségeket is bevontak: cukorbetegség, perifériás érbetegség/claudicatio és pitvarfibrilláció.
Az elemzés azt mutatta, hogy a 138–140 mmol/l (normál) szérum nátriumszinttel rendelkező embereknél volt a legalacsonyabb a krónikus betegségek kialakulásának kockázata, illetve a 140 mmol/l feletti szérum nátriumszint akár 63%-kal növelte a krónikus betegségek kialakulásának esélyét a “normál” csoporthoz képest.
Értekezés és eredmények
A normál tartomány felső részén lévő szérum nátriumszint gyorsított öregedés kockázati tényezője. Az ARIC tanulmányban a 142 mmol/l szinttel rendelkező résztvevők esetében az esélye, hogy biológiailag idősebbek legyenek a kronológiai életkoruknál, 50%-kal nőtt, ha a nátriumszint meghaladta a 144 mmol/l-t. A középkorban (47–68 év) mért magasabb biológiai életkor körülbelül 20%-kal növeli a korai halálozás kockázatát, ha a szérum nátriumszint meghaladja a 144 mmol/l-t, valamint növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, ami már 140 mmol/l feletti nátrium-koncentráció esetén is nyilvánvalóvá vált, és 40%-kal magasabb kockázatra nőtt a 143–146 mmol/l közötti csoportban. A szérum nátrium normál tartományának felső határán túlmutató halálozási és krónikus betegségek kockázata mellett a normál tartomány alsó részén is megnövekedett kockázat volt megfigyelhető. Ez összhangban van korábbi jelentésekkel, amelyek szerint a közösségi alanyok alacsony normál nátriumszintje (135–137 mmol/l) növeli a halálozás és a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) előfordulását, amit az elektrolit-egyensúly zavarai okoznak.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a szérum nátriumszintet, mint a hidratáltság (egyik) jelzője, nem érdemes és nem is szabad kiragadva, más tényezőktől függetlenül értékelni a krónikus betegségek kialakulásának kockázati faktoraként, valamint a biológiai kor egyik egyedüli biomarkereként, hiszen emellett még számos más elektrolit-változás is befolyásolja előbb említett mortalitás faktorokat.
A tanulmány eredményei alátámasztják azt a hipotézist, hogy az optimális hidratáció egy olyan potenciális szisztematikus megelőző tevékenység lehet, amely képes meghosszabbítani a betegségektől mentes életkort. Ezen adatok összhangban vannak a korábbi epidemiológiai és intervenciós tanulmányokkal, amelyek a hipohidrációval kapcsolatos biomarkereket, beleértve a magas szérum nátriumot és a copeptint, valamint az alacsony folyadékbevitelt, kedvezőtlen egészségügyi hatásokkal és megnövekedett halálozási kockázattal hozzák összefüggésbe. A hosszú, 25 éves követési időszaknak köszönhetően az elemzés kimutatta, hogy a szérum nátrium előre jelezheti a biológiai öregedés gyorsabb ütemét és a jövőbeni krónikus betegségek kialakulásának megnövekedett kockázatát még azelőtt, hogy a krónikus betegségek magas arányban megjelennének az általános populációban. Továbbá azonosította a 142 mmol/l szérum nátrium-küszöböt, amely használható olyan emberek azonosítására, akik nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
Az elemzés kimutatta, hogy abban az esetben, ha adott egyén szérum nátriumszintje magasabb 142 mmol/l-nál, akkor 39%-kal növekszik a krónikus betegségek kialakulásának kockázata, míg >144 mmol/l esetén 21%-kal emelkedik ez a szám. Azoknál az embereknél, akiknél a szérum nátriumszint >142 mmol/l volt, 50%-kal nagyobb volt az esélye, hogy biológiailag idősebbek legyenek, mint a tényleges életkoruk. A magasabb biológiai kor összefüggött a krónikus betegségek megnövekedett kockázatával és a korai halálozással. Legmagasabb túlélése a 137-142 mmol/L vérszérum-koncentrációval rendelkező csoportnak volt. Őket követte a 142-144 mmol/L szérum-koncentráció.
Ezen eredmények arra utalnak, hogy a megfelelő hidratáltság az öregedési folyamatok lassítása mellett és az egészséges élettartam meghosszabbításával valamint az életminőség javításával jár. Mindezzel párhuzamosan továbbá csökkenthető az egészségügyi ellátási költség.
Az ARIC tanulmány egyik erőssége a középkortól 70–90 éves korig tartó nagyon hosszú követési időszak, amely átfogó, standardizált klinikai értékeléseket tartalmaz. A halálozás és a krónikus betegségek értékelésére irányuló intervenciós tanulmányok fő nehézsége a nagyon hosszú követési időszak követelménye. Azonban a biológiai életkor, amely az életkor-dependens biomarkerekből számítandó, érzékenyebb az anti-aging beavatkozásokra, és potenciálisan használható a jövőbeni tanulmányokban a javított hidratáció öregedéslassító képességének tesztelésére.
Cikkreferátumot írta: Dr. Vincze Réka
INGYENES E-KÖNYV: Az életmódorvoslás zsebkönyve
6 módja annak, hogy átvedd az irányítást az egészséged felett. Fedezd fel az ingyenes e-könyvből a Lifestyle Medicine nemzetközileg akkreditált tudásanyag egy szeletét.
- Bizonyítékokon alapuló életmódorvoslás
- 6 pilléres rendszer
- Nemzetközileg akkreditált
- 68 db szakirodalmi citálás
- PDF formátum
- Bármilyen eszközön olvasható
- 34 oldalnyi evidence-based tudásanyag
- Gyakorlati tippek és tanácsok
- Tapasztalt és feltörekvő szakértők számára
Hivatkozások:
(1) Dmitrieva NI, Gagarin A, Liu D, Wu CO, Boehm M. Middle-age high normal serum sodium as a risk factor for accelerated biological aging, chronic diseases, and premature mortality. EBioMedicine. 2023;87:104404. doi:10.1016/j.ebiom.2022.104404